Veri Gazeteciliği En İyi 10: Köpekbalığı Saldırısı, Şehrin Serin Noktaları, Yasadışı Mayınlar, Aşırı Havalar, Yaz Tatili

1 month ago 34

Carbon Brief, dünya genelinde 504 aşırı hava olayını haritaladı. Resim: Ekran görüntüsü.

 

İnsanlar serin kalmanın yollarını aramaya teşvik eden sıcak hava dalgalarıyla karşı karşıya. Bloomberg, en sıcak şehirlerin bazılarında daha serin noktaların haritasını çıkardı. Haftalık NodeXL ve Twitter’daki en popüler veri gazeteciliği hikayelerinden oluşan insan küratörlüğümüzde ayrıca The New York Times’ın Brezilya Amazon, BBC ve Finance Uncovered’ın Birleşik Krallık’taki bir şeffaflık boşluğunu kullanan yaptırımlı oligarklarla ilgili açıklaması, Carbon Özetin insan kaynaklı iklim değişikliği ile aşırı hava arasındaki bağlantı hakkındaki raporu ve The Wall Street Journal’ın dünyadaki köpekbalığı saldırılarının sıklığına bakışı yer alıyor.

Isı Haritaları ile Soğuk Noktaları Bulma

Günümüzün modern şehirleri hızla kentsel ısı adaları haline geliyor ve sıcaklıklar kırsal alanlardan önemli ölçüde daha yüksek. Ancak bu bunaltıcı şehirlerde serin noktalar var. Avrupa Uzay Ajansı tarafından üretilen uydu görüntülerini ve NASA ve ABD Jeolojik Araştırması verilerini analiz eden Bloomberg, Londra, Delhi, Fez, Los Angeles, Melbourne ve Sevilla gibi sıcak şehirlerde daha soğuk sıcağa sahip birkaç mahalle tespit etti. Bu yerler, çevre sıcaklıklarını azaltmaya yardımcı olan belirli özelliklere sahipti: çok sayıda yeşillik ve açık alan, kalıcı gölge, asfaltsız yollar, yansıtıcı boyalı çatılar veya bir nehir, kanal veya göletin yanında olmaları. Ayrıca göz atmaya değer: Mongabay’ın elle çizilmiş bir veri görselleştirmesiyle evleri serin kalacak şekilde tasarlamaya ilişkin araç.

Images and data taken by satellites of urban areas around the world reveal what works — and what doesn't — in the fight to keep people cool during deadly heat waves https://t.co/cU1pRFvhqF

— Bloomberg CityLab (@CityLab) August 10, 2022

 

Yasadışı Pistlerin ve Mayınların Haritalanması

Brezilya Amazon’unda gelişen, yasadışı bir madencilik endüstrisi yerli toprakları yok ediyor ve tropikal yağmur ormanlarındaki biyolojik çeşitliliği tehdit ediyor. New York Times, bölgedeki yasadışı uçak pistlerinin varlığını haritalamak için 2016’ya kadar uzanan binlerce uydu görüntüsünü incelemek için bir araç geliştirdi. Rapor, geçtiğimiz yıl aktif olan 1.269 kayıt dışı uçak pistini belirledi ve bunların 61’i Yanomami Yerli topraklarında bulunuyor.

Brilliant investigative work and visual storytelling on the latest incursions by illegal gold #mining and #mercury contamination, in Yanomami Indigenous territory, #Amazonas, #Brazil. Where that #gold and #tin ends up and who buys it is a whole other storyhttps://t.co/4mfd0tJwht

— Richard Kent (@Richardjkent1) August 2, 2022

 

Yaptırım Uygulanan Oligarklar Açıklıktan Yararlanıyor

2016’da İngiliz hükümeti, neredeyse tüm İngiltere şirketlerini gerçek sahiplerini belirlemeye zorlayan bir şirket intifa hakkı kaydı başlattı. Ancak bu şeffaflık önlemi English Limited Partnerships’i (ELP) kapsamıyor. O zamandan beri 4.500’den fazla ELP kuruldu. BBC ve Finance Uncovered tarafından sızdırılan belgeler ve binlerce şirket kaydına ilişkin bir analize göre, bu boşluk güçlü insanların kara para aklamayla mücadele yasalarından kaçması için bir yol haline geldi ve yaptırım uygulanan Rus oligarkları tarafından istismar edildi.

A new @BBCNews and @FinUncovered investigation reveals how sanctioned members of Putin's inner circle used English Limited Partnerships (ELPs) to dodge anti-money laundering laws that require UK companies to identify their real owners.https://t.co/YR7pV1BYpH

— Transparency International U.S. (@transparencyUSA) August 4, 2022

İnsan Bağlantılı Aşırı Hava Olayları

Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları, orman yangınları, sıcak hava dalgaları, tayfunlar ve rekor kıran yağışlar gibi aşırı hava olaylarını araştırıyorlar. Bu çalışmaların çoğu, insan faaliyetlerinin belirli türdeki aşırı hava olaylarının riskini artırmada bir faktör olduğuna işaret ediyor. Carbon Brief, yüzlerce ilişkilendirme çalışmasına göz attı ve dünya çapında 504 aşırı hava olayını haritaladı. Haritada yer alan olayların %71’inin insan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle daha olası veya daha şiddetli hale geldiğini bildirdi.

NEW – ​​Mapped: How climate change affects extreme weather around the world.

In 504 “attribution” studies mapped by @CarbonBrief, 71% found warming made events more likely or severe 📈.

By @rtmcswee @RozPidcock @tomoprater @joejgoodman

THREAD

1/7https://t.co/Ux2Gfrd2Ph

— Carbon Brief (@CarbonBrief) August 4, 2022

 

Yalıtım: Paradan ve Çevreden Tasarruf

Guardian’a göre, İngiliz evleri Avrupa’daki en kötü yalıtılmış evler. Bu, daha fazla enerji gerektirdiği ve dolayısıyla soğuk aylarda onları ısıtmanın daha pahalı olduğu anlamına gelir. Gazee okuyuculara, evlerinin çatı katları, duvarları ve pencereleri için yalıtım eklemeleri veya tamamlamaları halinde yapabilecekleri potansiyel finansal tasarruflar ve karbon çıktısının azaltılması konusunda yol gösterdi. Guardian’ın hesaplamasına göre: bu tür yalıtım iyileştirmeleri, kişinin yıllık gaz faturasını 458 £ (560 $) kadar azaltabilir ve karbon emisyonlarını 2.186 kg’dan 1.051 kg’a kadar yarı yarıya azaltabilir.

Brilliant to speak to @annajleach for @guardian on the enormous energy (and £££) saving potential of home efficiency, and the solutions needed to get on track. Check out these cool visual graphics👇https://t.co/rS8ZxKPZQl

— Juliet Phillips (@_JulietPhillips) August 1, 2022

 

Rus Askeri Radarlarının Haritalanması

Ukraynalı bir veri gazeteciliği sitesi olan Texty, sentinel uydularından elde edilen verileri analiz ederek, ilk olarak bu yılın Nisan ayının ortalarında Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarında Rus askeri radarlarının varlığının haritasını çıkardı. Üç ay sonra gazeteciler herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek istediler. Mayıs ve Temmuz arasındaki dönemi ‘taramak’ için Bellingcat’in Radar Girişim İzleyici ve 5Ghz Girişim İzleyici’yi kullandılar ve ülkede bulunan radarların sayısının arttığını buldular.

In April, TEXTY discovered traces of Russian military radars in the east of Ukraine. Since then their number has increased.

Today we publish an updated map showing some of the identified radar systems which are likely being deployed in warfare. #ddj 1/15https://t.co/2ZALngzYSj

— TEXTY.org.ua in ENG (@Textyorgua_Eng) August 5, 2022

 

Ödül Hakemleri Arasında Çeşitlilik Eksikliği

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en prestijli gazetecilik ödüllerinin jüri üyeleri ne kadar çeşitli? Asya Amerikan Gazeteciler Derneği üyeleri, bu yıl Pulitzer Ödülleri, Peabody Ödülleri, Gerald Loeb Ödülleri ve Livingston Ödülleri için kazananları belirleyecek 66 yargıcın ırk ve etnik kökenlerini istedi. Öğrenciler endişe verici bir çeşitlilik eksikliği buldular: Asyalı Amerikalıların, Siyahların ve Latinlerin bu panellerdeki temsili, ABD nüfusundaki kendi bileşimleriyle orantısızdı.

Who decides what stories are worthy of awards and recognition? Overwhelmingly white judges, according to an investigation by @aajavoices students. Such important work examining our own industry’s systemic shortcomings https://t.co/sXFG8JTTxJ

— Annie Ma (@anniema15) July 30, 2022

 

Köpekbalığı Saldırıları

Bu yaz New York’un Long Island kıyılarında bir dizi köpekbalığı saldırısı, plaj sakinleri, sörfçüler ve dalgıçlar arasında endişelere yol açtı. Wall Street Journal, bu köpekbalığı karşılaşmalarının ABD’de ve dünya genelinde ne kadar sık veya nadir olduğunu görmek için verileri inceledi.

There have been 28 unprovoked shark attacks this year. Long Island is getting more than their share of them. https://t.co/1utRaNHrH1 w/ @CloudberryRoque pic.twitter.com/ETZVJziiGy

— Brian McGill (@brian_mcgill) August 2, 2022

 

İnsan-Makak Çatışmaları

Bir maymun türü olan makaklar, Singapur’daki haberlerde göründüğünde, manşetler ve içerik olumsuz yönde. Genellikle insanlarla olan çatışmalardan bahsederler makakların çocuklara yaklaşması, eşyaları ve yiyecekleri çalması, saldırgan olması veya saldırması dahil. Singapur merkezli veri odaklı bir hikaye anlatımı stüdyosu olan Kontinentalist, şehir insanları ve makaklar arasındaki karmaşık ilişkiyi inceledi.

It was really nice collaborating with @earthtogwyneth again on a #datastory for @konti_sg! This time on human-macaques interaction in Singapore.

🔗https://t.co/a02GJB7dq2 https://t.co/n2OvFUkdJm

— Julia Han Janicki 🌻 (@jhjanicki) August 1, 2022

“Görünür” Yaz Tatili

Siyaset bilimci Anders Sundell, Google’ın Ocak 2020 ile Temmuz 2022 arasındaki Hareketlilik Raporları verilerini kullanarak ABD, Japonya, Fransa, Almanya, İtalya ve İsveç’teki insanların işyerlerinde ne kadar zaman harcadıklarını inceledi. Avrupa ülkelerinde bir eğilim keşfetti: Avrupalıların tatile çıkma eğiliminde olduğu Temmuz ve Ağustos ayları değerlerinde açık bir düşüş var. Ancak ABD’de görünür bir yaz tatiline dair böyle bir belirti yok.

Google measures when our phones are at 'places of work', and in France, Germany, Italy and Sweden (for example) you can see a clear dip in July and August, when people go on vacation. No such dip is visible in the United States or Japan. #dataviz #rstats pic.twitter.com/sAM2VA6dmQ

— Anders Sundell (@sundellviz) August 1, 2022

Bağlantıları toplayıp grafiklerini çizdikleri için Connected Action’dan Marc Smith ve Harald Meier‘e tekrar teşekkürler. İlk On #ddj listesi haftalık olarak düzenlenir.


Eunice Au GIJN’nin program yöneticisidir. Daha önce, Singapur’daki The Straits Times’ın Malezya muhabiri ve New Straits Times‘ta gazeteciydi. Ayrıca The Sun, Malaysian Today ve Madam Chair için de yazdı.

NodeXL’in #ddj üzerindeki eşlemesine ve Twitter’daki veri gazeteciliğine bir göz atmak için bu haritaya göz atın.

The post Veri Gazeteciliği En İyi 10: Köpekbalığı Saldırısı, Şehrin Serin Noktaları, Yasadışı Mayınlar, Aşırı Havalar, Yaz Tatili appeared first on Global Investigative Journalism Network.

Read Entire Article